Tolai keel

tolai keel (Tolai, Kuanua)
Kõneldakse Paapua Uus-Guinea
Kokku kõnelejaid 61 000
Keelesugulus Austroneesia keeled
Kesk-Ida-Austroneesia keeled
Mesomelaneesia keeled
tolai keel
Keelekoodid
ISO 639-1 ksd

Tolai ehk kuanua keelt räägib Paapua Uus-Guinea tolai rahvas. Tolaid ise viitavad oma keelele kui tinata tuna ('päriskeel'), kuana tuleneb ramoaina keelest (samuti Patpatar-Tolai keel) ja tähendab 'koht seal'. Ethnologue[1]'is mainitakse keele nimekujuna veel ka Blanche Bay (tegu on Blache'i lahe ääres räägitava keelega), Gunantuna 'inimene' ja Tuna (viimased kaks on tõenäoliselt tina tuna teisenenud või lühendatud variandid).[2]

Tolai keelt kõneleb esimese keelena umbes 61 000 (SIL 1991)[1] ja teise keelena umbes 20 000 inimest Uus-Britannia saarel. Vastupidi paljudele Paapua Uus-Guinea keeltele ei ole tolai keel väljasuremisohus. Seda keelt peetakse prestiižseks ning kahes suures Ida-Uus-Britannia keskuses (Kokopo ja Rabaul) on see peamiseks suhtluskeeleks.

Kõige vanem tolai keelt käsitlev teatmik on 1912. aastast pärinev saksakeelne "Praktisches Handbuch zur Erlernung der Nordgazellen-Sprache", mille autoriks on P. Bley. 1962. aastal ilmus ingliskeelne tolai keele õpik "Tolai Language Course" (108 lk), mille autorid on Karl J. Franklin ja Harland B. Kerr[3]. 1974. aastal ilmus õpiku täiendatud versioon[3]. WALSi andmetel on kõige uuem tolai keele (põhjalikum) käsitlus 1984. aastal ilmunud Ulrike Moseli "Tolai Syntax and its Historical Development"[4].


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search